Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Gminny Ośrodek Sportu i Gospodarki Komunalnej w Tychowie

Informacja w sprawie ograniczenia oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Tychowo

Szanowni Mieszkańcy.

Zgodnie z art.18 ustawy Prawo energetyczne do zadań własnych gminy należy miedzy innymi oświetlenia ulic, placów, dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich znajdujących się na terenie gminy. Ze względu na kryzys energetyczny i gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej samorządy w całej Polsce przystąpiły do działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii i budżetowych oszczędności.

W ostatnim kwartale bieżącego roku wszystkie samorządy zostały zobowiązane do  zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc i dotyczy  to  także całego roku 2023. Brak realizacji tego wymogu naraża Gminę na zapłatę kar pieniężnych, które będą nakładane na samorządy decyzją administracyjnąNie możemy do tego dopuścić. Wymusza to kolejne oszczędności w oświetleniu ulic, placów oraz innych publicznie dostępnych miejsc. Dlatego Gmina Tychowo również podjęła działania w tym celu.

Już od pewnego czasu średnio co druga lampa oświetleniowa jest wyłączona na ulicach: Topolowa, Sosnowa, Bukowa, Brzozowa, Lipowa, Akacjowa do placu zabaw, Polna, Mickiewicza, Norwida, Koszalińska oraz w miejscowościach Bukówko i Stare Dębno.

W listopadzie na ulicy Mroczkiewicza przy budynkach mieszkalnych została wyłączona co druga latarnia, a przy drodze asfaltowej pozostało oświetlenie przejść dla pieszych. Na ulicy Strefowej, w związku z brakiem budynków mieszkalnych, oświetlenie zostało całkowicie wyłączone. W Parku Miejskim została wprowadzona przerwa w oświetleniu terenu w godzinach 23:00 – 4:30.

W najbliższym czasie wyłączona zostanie średnio co druga lampa przy ulicach Kolejowa i Dworcowa oraz w miejscowości Kikowo.

W tym roku nie zostaną włączone iluminacje świąteczne. Jedynym punktem przypominającym o nadchodzących świętach będzie choinka przy fontannie na ul. Bobolickiej.

Oświetlenie dróg krajowych i wojewódzkich oraz przejść dla pieszych wzdłuż tych ulic pozostaje bez zmian. Są to drogi o dużym ruchu samochodów osobowych i ciężarowych w dzień i w nocy. Taka sama sytuacja dotyczy miejscowości, które znajdują się wzdłuż dróg krajowych i wojewódzkich przebiegających przez teren Gminy i tam oświetlenie uliczne pozostaje bez zmian.

Burmistrz Tychowa podjął działania zmierzające do całkowitej modernizacji 423 punktów świetlnych na terenie całej gminy. Do końca czerwca 2023 roku oprawy lamp zostaną wymienione na energooszczędne w technologii LED, a jednocześnie poprawiające jakość oświetlenia.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-11-29 14:09przez:
Opublikowano:2022-11-29 14:14przez:
Podmiot udostępniający: gosigk.tychowo.pl
Odwiedziny:1760

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.